„Nekem mindig fontosak lesznek az álmok, mert korlátlan lehetőség és tudás rejlik bennük.”

Néhányszor már írtam fázissal (tudatos álom/testen kívüli élmény) foglalkozó szakkönyvekről, ilyen volt például Az asztrálutazás gyakorlata, az Álmodj bátran!, vagy Az útmutató álom. Ha több információt is szeretnél megtudni a jelenségről, akkor pedig ezt az ingyenes e-bookot érdemes elolvasnod: Negyven tény a tudatos álmodásról.

Most azonban folytassuk a sort Nógrádi Csilla könyvével. Csilla klinikai szakpszichológus, jelenleg magánpraxisban dolgozik. Több könyvet is írt, de az álmokról és a tudatos álmodásról az Álom és önismeret szól, így értelemszerűen ezzel fogunk egy kicsit foglalkozni.

„Úgy tartották, hogy az álmok hozzásegítik őket valóságos életük sikeresebb, teljesebb megéléséhez.”

Bár világviszonylatban elég sok mű foglalkozik a témával, Magyarországon nem sok szerző van, aki írt róla. Ezért is vettem kezembe nagyon kíváncsian és izgatottan Csilla könyvét, na meg persze azért is, mert mindig is érdekelt, hogyan vélekednek a pszichológusok a tudatos álmodásról. Itt nyilván azokra gondolok, akik valóban tudatos álmodók, nem pedig csak a puszta véleményközlésre törekednek. Csilla pedig egy ilyen aktív gyakorló, ráadásul érezhető, hogy átfogó tudásanyaggal rendelkezik az álmokról, és az álmok értelmezésének különböző rendszereiről.

És ez a könyv fő pozitívuma: bármennyire is tömör, mégis nagyon sok információ fellelhető benne. Tulajdonképpen nagy vonalakban (szinte) mindent érint, amit illik és hasznos tudni annak, akit érdekel az álmok világa, és a különböző korok és kultúrák álmokhoz fűződő viszonya. Ebben a megközelítésben van szó többek között az ősi törzsekről, ausztrál bennszülöttekről (aboriginalok), a délkelet-ázsiai szenoi törzsről, amerikai indiánokról, az ókori Mezopotámiáról, Asszír álmoskönyvről, Hippokratészról, és a jósálmokról. Aztán eljutunk a tudományos világ kezdeti útkeresésein keresztül Freudhoz, és a pszichoanalízishez, később pedig Junghoz (aki Freud tanítványa volt), az archetípusokhoz, és a kollektív tudatalatti elméletéhez.

Ismertetésre kerül a modern alváskutatás néhány vívmánya, a REM szakasz felfedezése, valamint a vizuális és gondolati álmok, és az alvás biológiai szerepe is. Csilla néhány esettanulmányon keresztül bemutatja a pszichoterápiát a hozzá fordulók és álmaik segítségével. Ilyen például Klára, a 41 éves, depresszióban szenvedett pszichológus nő, vagy a kutatóorvos, kétgyermekes Andrea, és az ő álmaik. A könyv végén a tibeti álomjógáról és a szerző ezzel kapcsolatos saját élményeiről és benyomásairól olvashatunk néhány oldalon keresztül.

„Ha figyelmet fordítunk tudattalanunk megnyilvánulásaira, sikeresebbé válunk az önismeret és önmegvalósítás terén.”

Természetesen nem várható el a könyvtől, hogy egy mély és átfogó tanulmány legyen a tudatos álmodásról, hiszen nem is erre hivatott. A célnak azonban tökéletesen megfelel. Látszik rajta a szerző hozzáértése, tapasztalata, és komolysága. Annak tudnám elsősorban ajánlani, akit érdekelnek az álomvilág különböző értelmezési metódusai és ezek terápiás, önfejlesztő lehetőségei. Természetesen hatalmas dicséret jár Nógrádi Csillának, amiért egy ilyen témájú könyvben megemlíti a tudatos álmodás módszerét is, és a benne rejlő lehetőségek egy részét.

„Ha a mindennapokban felmerülő gondok megoldása a valóságban nem sikerült, az álmok gyakran választ adnak a kérdéses témában.”

Szeretnél többet tudni a tudatos álmodásról? Kattints a képre, és töltsd le az e-bookot!